Styrelsen avger till föreningens årsmöte 14.01.2026 följande berättelse över verksamheten under perioden 01.11.2024-31.10.2025:

STYRELSEN:

Styrelsen har under verksamhetsåret haft följande sammansättning:

Styrelsens sammansättning år 2025:

Torbjörn WittingKommodor 2025

Jan Störling2025-2027

Mikael Bergroth2025-2027

Ilkka Mäki2025-2027

Peter Storbacka2025-2027

Antti Pihlajamäki2023-2025

Kim Nyberg2024-2026

Suppleanter:

Meira Ylitalo2025

Minna Salin-Kivimäki2025

Mikael Silvander2025

Styrelsen har under verksamhetsåret sammanträtt 11gånger.

FUNKTIONÄRER:

På årsmötet 15.1.2025valdes för verksamhetsåret 2025 följande funktionärer:

Seglingsnämnden:Kim Nyberg

Heikki Haimakainen

Juniorsektionen:Meira Ylitalo, Juniorchef

Elsa Luoto

Anton Lukkarinen

Linnea Huttunen

Laura Sahlgren

Hamn-nämnden:Mikael Bergroth, Hamnkapten

Mikael Silvander

Tor-Erik Tuomisalo

Jan Lindell

Antti Pihlajamäki

Mikael Hassel

Mätnings- och besiktningsnämnd

MätningVilar

BesiktningJussi Ruissalo, ordförande

Kim Nyberg

Andreas Kortell

Mikael Silvander

Klubbmästare:Mikael Bergroth

Jan Stenman, vice klubbmästare

Utfärdshamnkommitté:Antti Pihlajamäki, ordförande

Jan Lindell

Jussi Ruissalo

Johan Nyberg

Mikael Hassel

Prisdomare:Jan Störling, ordförande

Kim Nyberg

Ekonominämnd:Peter Storbacka, ordförande Skattmästare

Antti Pihlajamäki, Intendent

Utbildningsnämnd:Ilkka Mäki, ordförande

Johan Nyberg

Antti Pihlajamäki

Revisorer:Johan Djupsund, ordförande

Åsa Störling, suppleant

PR-nämnd:Minna Salin-Kivimäki

Valnämnd:Torbjörn Witting, ordförande

Thomas Slotte

FÖRTROENDE UPPDRAG OCH REPRESENTATION

Föreningen har under året varit representerad i förbund, sammanslutningar och klassorganisationer enligt följande:

EBA, förbundets ordförande2022-2026Jan Jansson

SBF, mellersta Finlands områdes ordförandeTom Björndahl

SBF, allmän mätningsmanEsko Hyyppä

SBF, allmän besiktningsmanKim Nyberg

SBF, allmän besiktningsmanJussi Ruissalo

SBF, allmän besiktningsmanMikael Silvander

SBF, allmän besiktningsmanAndreas Kortell

SBF, IMS mätningsmanEsko Hyyppä

SBF, E-jollar, IOD-95, 2,4 mRTom Björndahl

MEDLEMMAR

Medlemsregistret uppvisar den 31.12.2025 följande medlemsantal, jämfört med motsvarande tidpunkt föregående år:

2024

2025

Hederskommodor

1

1

Hedersmedlemmar

6

6

Åldermän

93

90

Herrar

195

190

Damer

38

36

Juniorer

57

60

Nya åldermän

46

43

Medlemmar totalt

436

426

Under året har 28 nya medlemmar antagits, 7 herrar, 3 damer och 18 juniorer.

Medlemsavgifter:

Enligt årsmötets beslut, har följande medlemsavgifter uppburits:

ÅrsavgiftInskr.avgift

Herrar 60 Euro0Euro

Damer60 Euro Euro

Juniorer15 Euro Euro -

Åldersmän frivillig medlemsavgift 20 Euro.

Ifall medlem flyttar från annan segelförening, eller i det fall att någon annan familjemedlem redan är medlem, faller inskrivningsavgiften bort.

En medlem som har fyllt 60 år före år 2013 och har varit betalande medlem i 30 år, tituleras ålderman och befrias från hela medlemsavgiften.

Åldersmännen kan erlägga en frivillig medlemsavgift (20 euro) som går till Finlands Seglarförbund och därmed få navigare tidningen, samt Finlands Seglarförbunds grupp olycksfalls försäkring som gäller under vistelse till sjöss samt när åldersmannen är funktionär under GSF:s tävlingar.

Medlemmar som fyller 60 år 2013 och senare tituleras åldermän men befrias inte från medlemsavgiften.

Under verksamhetsperioden har följande medlemmar avlidit:

Åldermännen:

Edy Sarin

Jarl Sarin

Jarl Sjöwall

Johannes Cederberg

Styrelsen beklagar djupt förlusten av dessa medlemmar.

Seglingsverksamheten 2025

Under säsongen arrangerades sedvanliga veckoseglingar i Haj- och Oslojolleklassen.

Kasta Loss, Haj-ranking, Mats Löfbergs minnestävling, Årskappsegling och Siika safari.

Fabian Björndahl med besättningen Filip Björndahl och Tomas Wevar blev finska mästare i Haj-klassen. Fabian Björndahl blev dessutom finsk mästare i folk-båt.

Juniorsektionen 2025


Inför säsongen 2025 har GSF fått fortsatt bidrag från Brita-Maria Renlunds fond för juniorverksamheten – ett stort tack till Brita-Maria Renlunds fond! Bidraget har använts till att anställa en professionell skolare, Sissel von Schoultz som har dragit juniorkurserna under säsongen för fjärde året i följd. Dessutom har GSF kunnat anställa två av föreningen egna äldre junior som hjälp, också med tanke på att utveckla tränare i föreningens regi för framtida bruk.

Investeringarna och satsningarna i juniorverksamheten i så stor grad som nu möjliggörs också med de medel som föreningen erhåller årligen från PO Holms fond.

Detta år fick GSF:s juniorer även stöd för juniorskolning av Stiftelsen Kulturfonden för Gamlakarlebynejden r.f. Ett stort tack för det.

På grund av dessa stöd som föreningen har fått kan vi hålla juniorkursernas kostnad väldigt låg jämfört med många andra klubbar, vilket vi är tacksamma för.

Juniornämnden har under verksamhetsåret 2025 varit aktiv med ordförande Meira Ylitalo som huvuddragare. Meira och nämndmedlemmarna har gjort ett fint arbete. Ett stort tack till de ansvariga och dragarna för juniorarbetet!

Nybörjarkurserna lockade många unga till segling och kurserna var så gott som fulla. I år hade vi inte möjlighet till regelbundna kvällsträningar, men vår långvariga juniorledare Elsa ordnade med träningar så ofta som hon kunde.

Meira Ylitalo

Juniorchef

Skolningsnämndens verksamhetsberättelse 2025

Medlemmarna i utbildningssektionen under 2025 var:

• Ilkka Mäki, ordförande / puheenjohtaja

• Johan Nyberg

• Antti Pihlajamäki

Under perioden arrangerades inga egna utbildningar, men GSF samarbetade med Karlebynejdens institut som anordnade skärgårds- och kustnavigationskurser enligt Navigationsförbundets utbildningsprogram. GSF är en medlemsförening i Navigationsförbundet och ansvarade för faktureringen av tentamensavgifter.

Fastigheterna och hamnen

Fastigheterna

Fönsterbyte i paviljongen fortsatte och nya dörrar till balkongerna beställda, dörrarna målades vid bastun och paviljongen.

Hamnen

Klubbhamnens platser var så gott som fullbesatta.

Kättingarna till bojarna förnyades.

Juniorbryggan reparerades, ny ramp till flytbryggan.

Gästhamnen hade ca.40 gäster.

Hamnskär

Ny bastuugn i rostfritt stål skaffades.

Mikael Bergroth

Hamnkapten / Klubbmästare

Antti Pihlajamäki

Intendent

Besiktning av båtar 2025

Totalt 65 båtar besiktades under utmanande förhållanden.

Som besiktningsmän verkade:

Jussi Ruissalo

Andreas Kortell

Kim Nyberg

Mikael Silvander

Besiktningstider 2025 var:

Mustakari 3.6 och 17.6

Öja 14.6.

Förutsättning för besiktning var, i fall båtens hamnplats var på Mustakari, betald hamnplats innehållande en besiktnings avgift på 30 €. I fall båtens hamnplats var på annat ställe betalades besiktningsavgiften kontant åt besiktaren. Samma besiktningsavgift gällde 2025 både för skrovbesiktningar och årsbesiktningar.

Kommodorens sammandrag – Verksamhetsåret 2025

Föreningens verksamhet har, liksom tidigare år, varit mycket aktiv och året 2025 har inte utgjort något undantag. Juniorverksamheten har fortsatt att utvecklas starkt, med rekordstort deltagande i sommarens kurser och den välbesökta tävlingskursen som fortsättning på grundkurserna. Därtill har seglingsnämnden och Oslo-jollesällskapet arrangerat flera uppskattade tävlingar och aktiviteter.

Seglingssäsongen inleddes traditionsenligt den 1 maj på Mustakari, där flaggan hissades ackompanjerad av kanonskott. Ceremonin, tillsammans med kommodorens tal, följdes av GSF:s medlemmar, aktieägare och restaurangens gäster. Säsongen avslutades den 6 september då flaggan halades i samband med Siikasafari-tävlingen – även detta enligt föreningens traditioner.

Året har varit fyllt av arbete, överraskningar och utmaningar. Utöver styrelsens månatliga möten har planerna på att utveckla och utvidga den södra hamnen drivits vidare.

Styrelsen har haft som mål att utveckla GSF:s verksamhet på bred front. Nedan några av årets centrala teman:


Segling

  • Haj FM-guld till GSF 2025. För femte året i rad tog GSF-medlemmar medalj i Haj FM – och för fjärde gången guld! Tävlingen arrangerades av Helsingfors Segelsällskap (HSS 132 years Baltic Classic Masters Champagne Regatta) med totalt 31 båtlag i Haj-klassen. Stort grattis till besättningen: Fabian Björndahl, Filip Björndahl och Thomas Wevar.
    Dessutom deltog Fabian Björndahl i den besättning som vann guld i folkbåts-FM.
  • Oslo-jolleseglingen har glädjande nog fortsatt även under säsongen 2025.
  • Cup-tävling för LYS-båtar planeras för 2026, förutsatt att intresse finns.

Skolning

  • Båtförarkursen, som tidigare arrangerats flera år i följd, höll paus under 2025. Vid behov planeras en ny kurs för 2026 i samarbete mellan Karlebys tre föreningar: GSF, KP och KV.
    GSF:s skolningsnämnds ordförande och vicekommodor 2025, Ilkka Mäki, har varit en av de drivande krafterna bakom utvecklingen av båtförarskolningen i Karleby.

Utveckling av juniorverksamheten

  • GSF har inför säsongen 2025 återigen erhållit bidrag från Brita-Maria Renlunds fond – ett varmt tack för detta stöd! Medlen har möjliggjort fortsatt samarbete med den professionella tränaren Sissel von Schoultz, som för fjärde året i rad ansvarat för junior- och tävlingskurserna.
    Föreningen har dessutom kunnat anställa två äldre juniorer som assistenter, vilket även stärker återväxten av framtida tränare.
  • Investeringarna i juniorverksamheten möjliggörs i stor utsträckning av de årliga medlen från PO Holms fond.
  • Juniornämnden har varit mycket aktiv under året, med Meira Ylitalo som ordförande och huvudansvarig. Tillsammans med främst Elsa Luoto och Linnea Huttunen har nämnden gjort ett utmärkt arbete. Ett stort tack till alla engagerade!
  • Deltagarantalet i både nybörjar- och fortsättningskurserna nådde nytt rekord. Den nya tävlingskursen blev även den mycket populär. Inför kommande säsong ser vi med stor förväntan fram emot ännu fler aktiva juniorer – förutsättningarna är mycket goda.

Utveckling av hamnen

  • Hamnen på Mustakari erbjuder idag cirka 100 båtplatser för GSF:s medlemmar. Föreningen har länge betonat sjösäkerhet, och tack vare en aktiv besiktningskommitté är samtliga medlemsbåtar besiktigade.
    Båtarna blir dock allt större, både segel- och motorbåtar, vilket ställer ökade krav på bryggor och övrig infrastruktur.
  • Båtar mellan 30 och 45 fot är numera vanliga, och även enstaka båtar upp till 60 fot finns i registret. Detta kräver en omfattande översyn av hamnens kapacitet.
    Hamnen har byggts ut i flera etapper, men ingen större utvidgning har gjorts sedan slutet av 1980-talet.
  • Planerna för Södra hamnen, området mellan motorbåtsbryggan och den gamla gästbryggan, har fortsatt genom förhandlingar med Regionförvaltningsverket (RFV).
    Efter styrelsens beslut i maj har ansökan om utvidgning lämnats in. Ett beslut från det nybildade Tillstånds- och tillsynsverket väntas under 2026.

GSF på Mustakari – en unik miljö

GSF erbjuder en mångsidig och uppskattad service för både medlemmar och gästande båtar. Föreningen är välkänd inom båtsporten för sin aktiva kappseglings- och långfärdsverksamhet. Med ett brett utbud av träningsbåtar, kurser och aktiviteter för både juniorer och vuxna, ett hundratal privata båtplatser och en trivsam gästhamn med utmärkt service, är Mustakari en självklar samlingsplats.

Den traditionella sommarrestaurangen är ett uppskattat inslag för både stadsbor och turister, och den ikoniska byggnaden är välkänd långt utanför regionens gränser. Mustakari är utan tvekan sommarens främsta mötesplats i vår stad.


Avslutning

Kommodoren vill rikta ett varmt tack till alla GSF:s medlemmar för det gångna året. Ett särskilt tack går till styrelsens medlemmar för deras engagemang, ansvarstagande och det gedigna arbete som återigen fört föreningen ett steg framåt.

Tack!

Torbjörn Witting
Kommodor, GSF


GSF:s styrelse

Gamlakarleby Segelförening r.f

Mustakarivägen 20

67300 Karleby

Email: info.mustakari@gmail.com